caste-dotazy-faq

Časté dotazy (FAQ)

Narazili jste na problém, který nedokážete vyřešit? Nenašli jste odpověď v nápovědě? Než budete kontaktovat technickou podporu, podívejte se do tohoto článku na nejčastěji řešené dotazy (chyby).

Článek postupně vylepšujeme!

Přihlašování

Dvoufázové přihlašování: Nefunguje jednorázový kód z authenticatoru

Pokud změníte telefon, nebo ho přeinstalujete, dojde ke ztrátě propojení mezi authenticatorem a skautISem. Je tedy nutné znovu authenticator propojit se skautISem pomocí QR kódu:

Dvoufázové přihlašování: Kódy generuji pomocí e-mailu. E-mail mi nedorazil!

• Zkontrolujte, že zpráva nespadla do spamu či jiné podobné složky (např. Hromadné zprávy apod.).
  • Občas se může stát, že daná zpráva je zadržena přímo poskytovatelem domény, protože ji vyhodnotí jako spam. Tuto situaci bohužel nemůžeme ovlivnit, proto postupujte následovně:
    • Máte uložené záložní nouzové kódy?
      Přihlašte se pomocí nouzového kódu.
    • Nemáte záložní nouzové kódy?
      Kontaktujte technickou podporu s prosbou o pomoc s novým nastavením dvoufázového přihlašování. Je třeba počítat s delší dobou reakce technické podpory, z bezpečnostních důvodů může trvat 3 až 5 dnů

Odevzdání / kontrola registrace:

Popis registračních vad naleznete v článku Registrace: Vady registrace.

E-přihláška

Hláška při vyplňování e-přihlášky rodičem / zákonným zástupcem:

Osoba se zadaným rodným číslem již existuje.

Hláška upozorňuje, že daná osoba je (byla) členem organizace. V tomto případě nepůjde e-přihláška rodiči / zákonnému zástupci odeslat.

1. Rodič / zákonný zástupce by vás o této skutečnosti měl informovat a sdělit vám RČ daného dítěte.
  2. Na základě dodaných informací proveďte převod osoby.
  3. Po převodu požádejte rodiče / zákonného zástupce o aktualizaci údajů.

Tento problém je popsán i v článcích E-přihláška (bod 5) a E-přihláška: Jak vyplnit e-přihlášku (bod 2).

Tábory

Nelze zadat skutečnost tábora:

Na záložkách Účastníci a Rozpočet chybí tabulky pro vyplnění skutečností.

Stav táborové hlášenky pro odevzdání skutečnosti musí být „schválený střediskem“ (lze ověřit na záložce Stav a odevzdání) a tábor již musel termínově proběhnout.

Pokud je stav hlášenky „rozpracovaný“ nebo jiný, nejprve je potřeba hlášenku odevzdat a dostat ji tím do požadované fáze.

Podrobný popis jednotlivých stavů hlášenky najdete v článku Stav a odevzdání hlášenky.

Vzdělávací akce

Akce není v seznamu vzdělávacích akcí vidět

Pokud není akce na stránce https://is.skaut.cz/Junak/Events/Education/Educations.aspx vidět, je to pravděpodobně zapříčiněno tím, že jste založili vzdělávací akci a nevyplnili termín konání.
  • V přednastaveném filtru nad tabulkou akcí vymažte hodnotu z filtru Rok. Tím dojde k zobrazení akcí bez ohledu na termín konání a uvidíte vámi zadanou vzdělávací akci.
  • U akce doplňte termín konání.

Účastník je na akci přihlášen jako nečlen, i když ve skutečnosti členem je

Na akci se může přihlásit i nečlen.
Pokud daná osoba je členem, ale v seznamu účastníků je zobrazena jako nečlen, pak se přihlásila nepropojeným účtem. Jak v tomto případě postupovat se dočte zde: Přihlášený NEČLEN.

Jak vytvořit e-mailovou schránku pro kurz?

Pokud potřebujete založit e-mailovou schránku pro vaši vzdělávací akci, můžete použít některou z následujících možností, která vám bude nejlépe vyhovovat:
  1. Založte samostatnou e-mailovou schránku ve skautISu u pořádající jednotky.
    Pro přístup a zabezpečení schránky můžete využít několik různých variant, záleží na vás, co chcete využít (samozřejmě je nejlepší se držet nejpřísnějších pravidel zabezpečení). Možnosti jsou například:
    1. Přihlašovat se skutečně do dané schránky a všechny oprávněné osoby mají jméno a heslo (nesmí ho vyzradit nikomu jinému).
    2. Přístup stejný jako v předchozí variantě, ale navíc si každá osoba, která má mít přístup, nastaví dvoufázové přihlašování (připojí si mobilní aplikaci a při nastavování 2FA přihlášení si do aplikace naskenuje QR kód a aktivuje ho - je to stejné, jako když ke svému účtu má jeden člověk aktivováno více mobilů).
    3. Nastavit „delegování přístupu do e-mailové schránky“. Osoby pak budou mít ze své osobní skautské e-mailové schránky možnost se přepnout do e-mailové schránky dané akce, aniž by museli znát jméno a heslo a zároveň bude vidět, že odpovídali na mail akce oni, jako „delegované osoby“ (je to mechanismus, který se běžně ve firmách používá např. pro asistentky, které takto mají přístup do e-mailových schránek svého nadřízeného). Jak to přesně udělat je popsané v nápovědě k Gmailu.

2. Založte Google skupinu u pořádající jednotky ve skautISu.
    V tomto případě má každý člen maily u sebe, případně ve webovém archivu dané konference na groups.google.com, pokud je tato volba zapnutá, ale ne v jedné společné schránce.
    Vše, co bude poslané na takovouto adresu akce, přijde do e-mailových schránek členů skupiny/konference. Členové budou odpovídat normálně ze své osobní schránky (tam lze nastavit i „přidat další účet jako alias“ a pak se dá psát přímo z adresy dané konference).

Osoby

Rodiče

Zadal jsem nového rodiče a pak jsem zjistil, že již ve skautISu existuje

Současný záznam o rodiči odeberte a přidejte novou osobu.Podrobnější informace se dočtete v článku Osoba: Rodina.

Jméno zákonného zástupce je ve tvaru „(příjmení …) (jméno …)“

Daný kontakt na zákonného zástupce byl převeden ze starého typu kontaktů. Podrobnější informace se dočtete v článku Osoba: Rodina.

V poznámce je text „Automaticky převedeno z původních kontaktů rodičů.“

Kontakty na bývalé členy jednotky

V případě, že sháníte kontakty na bývalé členy (například pořádáte oslavy k výročí založení oddílu), je možné o ně zažádat přes opendata.skaut.cz.

Domény a Google

Jak vytvořit e-mailovou schránku pro vzdělávací akci?

Podrobný návod naleznete v sekci Vzdělávací akce.

caste-dotazy-faq.txt · Poslední úprava: 21.11.2023 08:39 autor: Veronika Cupalová - Veve