skautis:informacni-system:uzivatel:role-a-prava

Uživatelské role a práva

Pro práci se systémem skautIS je nutné mít přiřazenu správnou uživatelskou ROLI.
Bez správné role nebudete moci ve skautISu vykonávat činnosti, které jsou spojené např. s vaší funkcí v jednotce atd.

V systému skautIS jsou všechna data uložena v centrální databázi, a proto je třeba velmi důsledně hlídat, kdo má ke kterým datům přístup. To určuje soustava tzv. UŽIVATELSKÝCH PRÁV. Uživatelská práva jsme pro přehlednost rozdělili do několika skupin, ke kterým se pak přiřazuje tzv. TYP PRÁVA, tzn:

• právo data ČÍST.
  • právo data MĚNIT (zapisovat, upravovat či mazat).

Aby se nemusela každému jednotlivci přidávat všechna dílčí práva, byly vytvořeny tzv. ROLE UŽIVATELE, které vždy zahrnují několik práv, která potřebuje daná úroveň k činnosti. Role rozdělujeme na:

• ručně přidělené
    Role jsou přidělovány konkrétní osobě na základě její funkce nebo činnosti v jednotce. Roli přiděluje osoba s vyšším oprávněním, nebo přímo daná osoba (pokud na to má oprávnění).
  • automaticky přidělené
    Role jsou přiděleny automaticky systémem skautIS za určitých podmínek. Týká se účasti na akcích, táborech, sněmech apod.

Role je pak vždy vztažena k určité jednotce (např. administrátor Libereckého kraje) a všechna obsažená práva se pak vztahují k této jednotce, jednotkám podřízeným a jejich aktivním členům.

Seznam základních rolí ve skautISu
Popis ručně přidělovaných i automatických rolí, aneb kdo a co v systému může.

Rozdělení dat ve vazbě na práva
Oblasti dat evidovaných ve skautISu seskupených pro účely práv.

Přidání a odebrání role uživateli
Návod na přiřazení rolí uživateli a jak fungují automaticky přiřazené role.

Nastavení mých rolí
Jak SI nastavit správnou roli, skrýt nepotřebné role, nastavit pořadí a vlastní barvy rolí.

Zastáváte nějakou funkci? Nevíte, jakou máte mít správnou roli? Podívejte se na křižovatku.

skautis/informacni-system/uzivatel/role-a-prava.1635848654.txt.gz · Poslední úprava: 02.11.2021 10:24 autor: Jindřiška Voltrová