skautis:informacni-system:uzivatel:role-a-prava

..Uživatelské role { Mapa stránek } | Seznam základních rolí..

Uživatelské role

Pro práci se systémem skautIS je důležité mít přiřazenu správnou uživatelskou ROLI,
která vás opravňuje k příslušným činnostem v systému.
Bez správně nastavené role nebudete moci ve skautISu vykonávat činnosti, které jsou spojené např. s vaší funkcí v jednotce atd.

Role ve skautISu - menu

V systému skautIS jsou všechna data uložena v centrální databázi, a proto je třeba velmi důsledně hlídat, kdo má ke kterým datům přístup. Proto byly vytvořeny ROLE UŽIVATELE, které vždy zahrnují několik práv, která potřebuje daná úroveň ke své činnosti.

Uživatel může mít více rolí, mezi kterými se může přepínat, aby se dostal k některým funkcím skautISu právě v závislosti na dané roli.

Seznam základních rolí
Popis ručně přidělovaných i automatických rolí, aneb kdo a co v systému může.

Přidání a odebrání role uživateli
Návod na přiřazení rolí uživateli a jak fungují automaticky přiřazené role.

Nastavení mých rolí
Jak si nastavit správnou roli a měnit zobrazení svých rolí v menu skautISu.

Role a práva - jak to funguje
Jak celý systém práv a rolí funguje, jaké jsou druhy rolí.

Rozdělení dat do skupin ve vazbě na práva
Oblasti dat evidovaných ve skautISu seskupených pro účely práv.

Role a práva - jak to funguje

V systému skautIS jsou všechna data uložena v centrální databázi, a proto je třeba velmi důsledně hlídat, kdo má ke kterým datům přístup. To určuje soustava tzv. UŽIVATELSKÝCH PRÁV.

Uživatelská práva jsme pro přehlednost rozdělili do několika SKUPIN, ke kterým se pak přiřazuje TYP PRÁVA, tzn.:

• právo data ČÍST.
  • právo data MĚNIT (zapisovat, upravovat či mazat).

Sloučením těchto dvou typů základních práv a skupin údajů pak vzniká příslušné DETAILNÍ PRÁVO např.:

• ČÍST HOSPODÁŘSKÉ ÚDAJE JEDNOTKY nebo
  • MĚNIT INTERNÍ ÚDAJE O OSOBÁCH

Aby se nemusela každému jednotlivci přidávat všechna detailní práva, byly vytvořeny ROLE UŽIVATELE, které vždy zahrnují několik práv, která potřebuje daná úroveň ke své činnosti.

Uživatel může mít více rolí. Pak se musí mezi nimi přepínat, aby se dostal k některým funkcím skautISu právě v závislosti na dané roli. Přepínání rolí se provádí v levé oranžové části skautISu kliknutím na šipečku u role (pod přihlášeným uživatelem). Zobrazení rolí v menu skautISu si každý uživatel může nastavit podle svých potřeb na stránce Nastavení mých rolí.

Role můžeme rozdělit podle způsobu přidělování na:

• ručně přidělené
    Role jsou přidělovány konkrétní osobě na základě její funkce nebo činnosti v jednotce. Roli přiděluje osoba s vyšším oprávněním, nebo přímo daná osoba (pokud na to má oprávnění)
    Role je pak vždy vztažena k určité jednotce (např. administrátor Libereckého kraje) a všechna obsažená práva se pak vztahují k této jednotce, jednotkám podřízeným a jejich aktivním členům.
  • automaticky přidělené systémem skautIS
    Role jsou přiděleny automaticky systémem skautIS za určitých podmínek.
    Role jsou typicky vztaženy k určité akci, táboru, sněmu nebo nemovitosti. Tuto vazbu zajistí právě systém skautIS a bez ní role nemohou fungovat.

Mapa stránek - Uživatelské role

Seznam základních rolí ve skautISu

Rozdělení dat do skupin ve vazbě na práva

Přidání a odebrání role uživateli

Nastavení mých rolí

..Uživatelské role | Seznam základních rolí..

ROZCESTNÍK : Podívejte se na mapu stránek týkajících se oblasti uživatelských rolí.

skautis/informacni-system/uzivatel/role-a-prava.txt · Poslední úprava: 01.12.2021 09:18 autor: Ondřej Peřina - Jerry