skautis:informacni-system:uzivatel:role-a-prava

Uživatelské role a práva

Vzhledem k tomu, že ve skautISu jsou všechna data uložena v centrální databázi, je třeba velmi důsledně hlídat, kdo má ke kterým datům přístup. To určuje soustava tzv. UŽIVATELSKÝCH PRÁV.

Uživatelská práva se nastavují pro data evidovaná ve skautISu, která jsme pro přehlednost rozdělili do několika skupin. K těmto skupinám se pak přiřazuje TYP PRÁVA:

• právo data ČÍST.
  • právo data MĚNIT (zapisovat, upravovat či mazat).

Aby se nemusela každému jednotlivci přidávat všechna dílčí práva, byly vytvořeny tzv. ROLE UŽIVATELE, které vždy zahrnují několik práv, která potřebuje daná úroveň činnosti. Role rozdělujeme na:

• ručně přidělené
    Role jsou přidělovány konkrétní osobě na základě funkce v jednotce. Roli přiděluje osoba s vyšším oprávněním.
  • automaticky přidělené
    Role jsou přiděleny automaticky systémem skautIS za určitých podmínek. Týká se účasti na akcích, táborech, sněmech apod.

Role je pak vždy vztažena k určité jednotce (např. administrátor Libereckého kraje) a všechna obsažená práva se pak vztahují k této jednotce, jednotkám podřízeným a jejich aktivním členům.

Seznam základních rolí ve skautISu
Popis ručně přidávaných i automatických rolí, aneb kdo a co v systému může.

Rozdělení dat ve vazbě na práva
Oblasti dat evidovaných ve skautISu seskupených pro účely práv.

Přidání role uživateli
Návod na přiřazení rolí uživateli a jak fungují automaticky přiřazené role.

Nastavení rolí uživatele
Skrývání nepotřebných rolí, nastavení pořadí a vlastních barev rolí.

Zastáváte nějakou funkci? Nevíte, jakou máte mít správnou roli? Podívejte se na křižovatku.

skautis/informacni-system/uzivatel/role-a-prava.1635759492.txt.gz · Poslední úprava: 01.11.2021 09:38 autor: Jindřiška Voltrová