google

Skautský Google Workspace (dříve G Suite)

Skautský Google Workspace (dříve G Suite) je celý balík profesionálních služeb komerčně nazývaný G Suite for Education a zahrnující několik on-line nástrojů počínaje e-mailovou schránkou, přes zcela neomezené on-line úložiště a editor dokumentů až po univerzální Google účet, který můžete používat k přístupu k tisícům služeb na světě. Vše pěkně zabalené do úhledného balíčku přístupného přes skautIS a hlavně pro všechny členy a členky Junáka - českého skauta úplně zdarma!

Pro skautky a skauty jsou zcela zdarma součástí služeb Google Workspace (dříve G Suite) následující nástroje a služby:

• E-mail (Gmail s neomezenou kapacitou na doméně @skaut.cz, @skautka.cz či doménách jednotek a akcí)
  • Disk a on-line spolupráce (Google Drive; on-line úložiště souborů se zcela neomezenou kapacitou + editor dokumentů, tabulek, prezentací i formulářů)
  • Skupiny (Google Groups for Business; rozesílací seznamy, konference a webové diskuze)
  • Kalendář (Google Calendar; kalendář pro jednotlivce i sdílení s ostatními)
  • Weby (Google Sites; nástroj pro snadnou tvorbu webových stránek)
  • Classroom (Google Classroom; jednoduchý systém pro vzdělávání a předávání výukových materiálů)

Dále je možné používat všechny další služby společnosti Google i třetích stran (některé mohou být placené, či se speciálními podmínkami), do kterých se lze přihlašovat přes Google účet. (informace najdete i na Skautské křižovatce)

Google účet / e-mailová schránka

Abyste mohli skautské Google Workspace využívat, musíte si zřídit svůj skautských Google účet, tedy svou e-mailovou schránku, která vám zpřístupní všechny tyto služby. Založení osobní e-mailové schránky (Google účtu) má dostupné každý člen a členka Junáka - českého skauta přímo ve skautISu. Kromě osobních účtů lze zřizovat obdobným způsobem i e-mailové schránky (účty) jednotek a akcí.

Založení skautského Google účtu

Skautský účet na maximum

Google skupiny

Google skupiny nabízejí nejen běžnou e-mailovou konferenci, ale také webový archiv pro skupinovou mailovou komunikaci, zajištění zasílání mailů přes jednu adresu k více adresátům a v neposlední řadě také možnost, jak na Google disku sdílet dokumenty nejen s jednotlivci, ale celými skupinami.

Google skupinu vždy zakládejte, přejmenovávejte a mažte ve skautISu. Pokud již máte Google skupinu založenou přes skautIS, pak můžete provést její detailnějí nastavení (např. oprávění) v jejím webovém rozhraní na group.google.com.

Disk (on-line úložiště), Disk pro počítače

Neomezené on-line úložiště pro dokumenty, fotografie i libovolné další typy souborů. Se soubory můžete pracovat on-line v rámci svého webového prohlížeče, ale také pomocí aplikací z mobilních telefonů a tabletů, či si do svého počítače nainstalovat i aplikaci, které umožňuje pracovat se soubory nejen on-line, ale i offline (bez připojení k internetu).

Pro počítače (Windows a Mac) je dostupná pouze jedna aplikace „Disk pro počítače“ Aplikace dává dohromady funkce, které měli dřív 2 zvláštní aplikace. Teď už stačí pouze jedna, na správu celého vašeho disku.

Jak aplikaci nainstalovat, nastavit pod odkazem na samostatné stránce.

Vlastnosti Zálohování a synchronizace Streamování z Disku Disk pro počítače
Přístup k souborům v „Můj disk“ Ano Ano Ano
Používání souborů na sdílených discích Ne Ano, pokud tarif zahrnuje sdílené disky nebo vás na sdílený disk někdo pozval Ano, pokud tarif zahrnuje sdílené disky nebo vás na sdílený disk někdo pozval
Synchronizace pouze vybraných složek na Mém disku s počítačem Ano Ne, ale místo toho můžete soubory streamovat a ušetřit místo na disku Ne, ale místo toho můžete soubory streamovat a ušetřit místo na disku
Synchronizace pouze jednotlivých souborů na Mém disku k používání offline Ne Ano Ano
Otevírání a ukládání jiných souborů než Google, například Microsoft Office a Photoshop Ano Ano Ano
Sledování, kdo provádí úpravy v Microsoft Office v reálném čase Ne Ano Ano
Integrace s aplikací Microsoft Outlook, plánování ve službě Meet Ne Ano Ano
Synchronizace místních složek, jako jsou Dokumenty nebo Plocha, s Diskem Google Ano Ne Ano
Zálohování fotek a videí do Fotek Google Ano Ne Ano
Zálohování fotek a videí přímo do Fotek Google místo Disku Google Ne Ne Ano
Přístup k více účtům současně Ano Ne Ano (max 4 účty)

Dokumenty, tabulky a prezentace (on-line spolupráce)

V rámci Google disku jsou dostupné i on-line editory pro práci s textovými dokumenty, tabulkový procesor a také editor prezentací.

Formuláře

V rámci Google disku je dostupný i editor on-line formulářů, které lze využívat k nejrůznějším dotazníkům, sběru přihlášek apod. Pokud tedy například potřebujete od rodičů nebo dětí rychle zjistit nějaké informace, není nic snazšího než použít on-line formuláře a dotazníky. Jednoduchá příprava dotazníku, přehledné a profesionální prostředí pro uživatele, automatické a přehledné zpracování výsledků dotazníku.

Vytvoření a použití formuláře

Sdílené disky

Úplnou novinkou spojenou s Google diskem jsou v rámci skautských Google Workspace tzv. sdílené disky. Ty umožňují vytvářet týmy, pro ně vytvářet složky a dokumenty a jednotlivým uživatelům či skupinám nastavovat různá oprávnění k datům v těchto týmových složkách. Proti běžným složkám obyčejně sdíleným tyto týmové složky přinášejí několik výhod a vylepšení (např. ve vztahu k vlastnění souborů).

Základní informace jsou již nyní dostupné v nápovědě Google Disku.

Kalendář

Google kalendář asi není nutné dlouze představovat. V několika následujících článcích jsou však ukázány možnosti jeho využití v oddílové či střediskové činnosti. Díky jednoduchosti a široké dostupnosti (aneb kdo dnes nemá vlastní účet @gmail.com nebo @skaut[ka].cz jakoby nebyl) je Google kalendář jedním z velmi univerzálních nástrojů pro plánování akcí či pro práci.

Pro úplné začátečníky

Možnosti využití

Zobrazení kalendáře na webu

google.1631651232.txt.gz · Poslední úprava: 14.09.2021 20:27 autor: Michal Janata - Kalich