Nápověda

skautské on-line projekty

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


google

Skautský Google Workspace

Skautský Google Workspace je celý balík profesionálních služeb komerčně nazývaný Google Workspace for Education a zahrnující několik on-line nástrojů počínaje e-mailovou schránkou, on-line úložiště s kapacitou 40 GB a editor dokumentů až po univerzální Google účet, který můžete používat k přístupu k tisícům služeb na světě. Vše pěkně zabalené do úhledného balíčku přístupného přes skautIS a hlavně pro všechny členy a členky Junáka - českého skauta úplně zdarma!

Pro skautky a skauty jsou zcela zdarma součástí služeb Google Workspace následující nástroje a služby:

  • E-mail (Gmail na doméně @skaut.cz, @skautka.cz či doménách jednotek a akcí)
  • Disk a on-line spolupráce (Google Drive; on-line úložiště souborů + editor dokumentů, tabulek, prezentací i formulářů)
  • Skupiny (Google Groups for Business; rozesílací seznamy, konference a webové diskuze)
  • Kalendář (Google Calendar; kalendář pro jednotlivce i sdílení s ostatními)
  • Weby (Google Sites; nástroj pro snadnou tvorbu webových stránek)
  • Classroom (Google Classroom; jednoduchý systém pro vzdělávání a předávání výukových materiálů)

Dále je možné používat všechny další služby společnosti Google i třetích stran (některé mohou být placené, či se speciálními podmínkami), do kterých se lze přihlašovat přes Google účet. (informace najdete i na Skautské křižovatce)

Google účet / e-mailová schránka

Abyste mohli skautské Google Workspace využívat, musíte si zřídit svůj skautských Google účet, tedy svou e-mailovou schránku, která vám zpřístupní všechny tyto služby. Založení osobní e-mailové schránky (Google účtu) má dostupné každý člen a členka Junáka - českého skauta přímo ve skautISu. Kromě osobních účtů lze zřizovat obdobným způsobem i e-mailové schránky (účty) jednotek a akcí.

Založení skautského Google účtu

Skautský účet na maximum

Google skupiny

Google skupiny nabízejí nejen běžnou e-mailovou konferenci, ale také webový archiv pro skupinovou mailovou komunikaci, zajištění zasílání mailů přes jednu adresu k více adresátům a v neposlední řadě také možnost, jak na Google disku sdílet dokumenty nejen s jednotlivci, ale celými skupinami.

Google skupinu vždy zakládejte, přejmenovávejte a mažte ve skautISu. Pokud již máte Google skupinu založenou přes skautIS, pak můžete provést její detailnějí nastavení (např. oprávění) v jejím webovém rozhraní nagroups.google.com.

Disk (on-line úložiště), Disk pro počítače

On-line úložiště s kapacitou 40 GB pro dokumenty, fotografie i libovolné další typy souborů. Se soubory můžete pracovat on-line v rámci svého webového prohlížeče, ale také pomocí aplikací z mobilních telefonů a tabletů, či si do svého počítače nainstalovat i aplikaci, které umožňuje pracovat se soubory nejen on-line, ale i offline (bez připojení k internetu).

Pro počítače (Windows a Mac) je dostupná aplikace „Disk pro počítače“ která vám zjednoduší používání a je možné si díky ní ukládat soubory i offline. Pokud nastavíte offline ukládání tak platí, že to co změníte na Disku ve webovém prohlížeči nebo telefonu se promítne do souboru který je uložen v počítači (po připojení k internetu) a naopak. Tato aplikace je náhradou za dřívější aplikace „Streamování z Disku“ a „Disk pro počítače“ které se spojili do jedné a obsahují to nejlepší z obou předchozích.

Jak aplikaci nainstalovat a nastavit zjistíte na samostatné stránce po kliknutí na odkaz níže.

Dokumenty, tabulky a prezentace (on-line spolupráce)

V rámci Google disku jsou dostupné i on-line editory pro práci s textovými dokumenty, tabulkový procesor a také editor prezentací.

Formuláře

V rámci Google disku je dostupný i editor on-line formulářů, které lze využívat k nejrůznějším dotazníkům, sběru přihlášek apod. Pokud tedy například potřebujete od rodičů nebo dětí rychle zjistit nějaké informace, není nic snazšího než použít on-line formuláře a dotazníky. Jednoduchá příprava dotazníku, přehledné a profesionální prostředí pro uživatele, automatické a přehledné zpracování výsledků dotazníku.

Vytvoření a použití formuláře

Sdílené disky

Není možné libovolně zakládat vlastní sdílené disky, ale i nadále má každá skautská jednotka či akce možnost nechat si založit svůj sdílený disk. Na takovém sdíleném disku budou mít jednotky k dispozici až desítky GB prostoru. Sdílený disk i nadále můžou využívat všichni uživatelé (bez ohledu na to, zda mají či nemají skautský účet), kterým bude s potřebným oprávněným nasdílen. O zřízení nového sdíleného disku může jednotka či akce požádat technickou podporu pomocí online formuláře.

Základní informace o sdílených discích jsou dostupné v nápovědě Google Disku.

Podrobná pravidla pro používání sdílených disků (v rámci Google Workspace for Education) v Junáku - českém skautu naleznete na křižovatce v sekci "E-mail a Google služby".

Jestliže vašemu středisku nestačí prostor, který je běžně k dispozici přímo ve skautských Google službách, můžete si díky programu Techsoup pro středisko navíc zřídit i vlastní licenci Google Workspace pro neziskové organizace („nonprofit“). Více informací naleznete na křižovatce v sekci "E-mail a Google služby".

Kalendář

Google kalendář asi není nutné dlouze představovat. V několika následujících článcích jsou však ukázány možnosti jeho využití v oddílové či střediskové činnosti. Díky jednoduchosti a široké dostupnosti (aneb kdo dnes nemá vlastní účet @gmail.com nebo @skaut[ka].cz jakoby nebyl) je Google kalendář jedním z velmi univerzálních nástrojů pro plánování akcí či pro práci.

Pro úplné začátečníky

Možnosti využití

Zobrazení kalendáře na webu

google.txt · Poslední úprava: 24.08.2022 12:30 autor: Jindřiška Voltrová

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki