google:skupiny:zalozeni-skupiny

Rozesílací seznamy, konference a Google Skupiny

U libovolné jednotky (oddíl, družina, středisko i VOJ) lze ve skautISu snadno zakládat Google skupiny, které slouží jako e-mailové konference a dají se využívat i k dalším účelům ve spojení s Google diskem. Ale základní funkce je pro „hromadné zasílání mailů“ a tedy například pro oddílovou či střediskovou radu, nebo zasílání informací rodičům apod.

Google skupiny naleznete na stránce „Moje > Moje jednotka > záložka Domény a Google“ v sekci „Rozesílací seznamy, konference a Google Skupiny“.

Založení Google Skupiny

Úprava a vložení členů do skupiny

U příslušné skupiny klikněte na odkaz Upravit v posledním sloupci tabulky. Následně se otevře detail nastavení dané skupiny.

Detail skupiny se skládá ze čtyř záložek, přičemž dvě slouží pro úpravu nastavení skupiny a dvě pro vkládání a správu členů do skupiny:

• Úprava nastavení skupiny:
    • Aliasy
      Záložka Aliasy slouží pro nastavení aliasů dané skupiny (tzn. zástupných adres).
    • Nastavení skupiny
      Na této záložce můžete pouze změnit název skupiny a případně přidat popis. Detailnější nastavení Google skupiny se provádí ve webovém rozhraní, na které se dostanete pomocí odkazu v modrém informačním boxu. Doporučujeme především upravit nastavení položek „Oprávnění > Základní oprávnění“, „Nastavení > Noví členové (+povolení e-mailů mimo doménu)“ a „Nastavení > Možnosti e-mailu“.

• Vkládání a správa členů:
    • Členové
      Záložka Členové slouží pro správu a ruční přidávání členů do skupiny. Můžete ale využít automatickou správu členů skupiny pomocí definovaných pravidel na záložce Automatická pravidla.
    • Automatická pravidla
      Pravidla pro automatickou správu členů Google skupin - Nově lze v rámci správy Google skupin ve skautISu (u jednotky) definovat pravidla, která umožní automaticky přidávat či odebírat členy dané skupiny. Pravidla umožňují pracovat s členstvím ve skupině na základě členství v jednotce (s příchodem či odchodem člena), příslušnosti k výchovné kategorii či výkonu funkce. Lze pracovat s členy dané jednotky i podřízených (např. pro vytváření konference pro střediskovou radu zahrnující i vedoucí oddílů), lze v konferenci pracovat s rodiči jednotlivých členů. Členství v takto definované Google skupině se pak automaticky aktualizuje jednou za den, případně kdykoli na ruční vyžádání. I nadále lze používat i zcela ručně vytvářené Google skupiny, kde ručně přidáváte i odebíráte členy, případně vhodným nastavením pravidel kombinovat i s automatickou správou.
google/skupiny/zalozeni-skupiny.1626182430.txt.gz · Poslední úprava: 13.07.2021 13:20 autor: Jindřiška Voltrová