skautis:informacni-system:uzivatel:dvoufazove-overovani

Dvoufázové ověřování

Pomocí dvoufázového ověření přidáte svému uživatelskému účtu další stupeň zabezpečení. Pokud si jej nastavíte, budete se ke svému účtu přihlašovat ve dvou krocích:

• pomocí svého současného hesla a
  • bezpečnostního kódu, který získáte například v mobilní aplikaci, nebo e-mailem.

S dvoufázovým přihlášením se můžete setkat běžně v bankách nebo na skautských google účtech

Dvoufázové přihlašování si může ve svém zájmu dobrovolně zapnout jakýkoli uživatel skautISu. Dvoufázové přihlašování je vyžadováno povinně u uživatelů skautISu s vybranými pracovními rolemi, které mají přístup k velkému množství dat (typicky se jedná o činovníky organizačních jednotek apod.).

Krok 1: Nastavení dvoufázového ověření

1. Přejděte do svého skautISového účtu
  2. Otevřete svoji osobu a zvolte nahoře záložku Účet a role ve skautISu (pokud ji nevidíte tak je v rozbalovacím menu na konci řádku.
  3. Na záložce Účet a role ve skautISu klikněte na Nastavení dvoufázového ověření
  4. Klikněte na Zapnout.
  5. Postupujte podle pokynů ve skautISu.

Krok 2: Způsob získání kódu dvoufázového přihlášení

Při nastavování dvoufázového ověření si můžete vybrat způsob, jakým budete získávat bezpečnostní kód pro přihlášení.

• Mobilní aplikace - doporučujeme používat tuto možnost
  • E-mail (doplňková varianta) - použití ve výjimečných případech, nemáte-li žádné zařízení, které by dokázalo generovat kódy. Kód z e-mailu je aktivní pouze 15 minut.

Krok 3: Dokončení aktivace dvoufázového přihlašování

• Jako poslední krok následuje zadání ověřovacího kódu, který vám generuje aplikace ve vašem zařízení (mobil, tablet)
  • Dojde k dokončení nastavení a budete mít možnost plně používat dvoufázové ověření - Dokončit nastaveni

Krok 4: Jak postupovat při přihlášení?

Přihlášení pomocí dvoufázového ověření je snadné.

1. Přejděte na přihlašovací stránku a zadejte uživatelské jméno a heslo stejně jako obvykle.
  2. Poté vás požádáme o provedení druhého kroku ověření, například zadání šestimístného kódu který zadáte z aplikace nebo e-mailu.
  3. Pokud chcete, můžete při zadávání kódu zvolit, váš prohlížeč jako důvěryhodný. To znamená, že vás při přihlašování ze zvoleného prohlížeče nějaký čas již nebudeme žádat o provedení druhého kroku. Při přihlašování z jiného počítače vás však o provedení druhého kroku požádáme.

Krok 5: Získání záložních kódů pro přihlášení do účtu

Zálohy vám pomohou dostat se do účtu, když zapomenete heslo, ztratíte telefon nebo se nebudete moci přihlásit z jiného důvodu. Se zálohami bude mnohem méně pravděpodobné, že k účtu ztratíte přístup. Doporučujeme, abyste si kódy stáhli hned po aktivaci dvoufázového přihlašování, vytiskli a uložili na bezpečné místo pro budoucí použití.

1. Přejděte do záložky Účet a role ve skautISu
  2. Klepněte na Nastavení dvoufázového přihlášení
  3. Dole klepněte na možnost Zobrazit kódy
  4. Zvolte možnost Vygenerovat nové kódy (ty si uložte nebo vytiskněte na nějaké bezpečné místo)

Nemohu se přihlásit

• Zkontroluji zda jsem zadal správně opsaný kód z aplikace, vyzkouším opsat opět nový kód pokud uplynulo 30 vteřin
  • Použiji některý osmimístný záložní kód, které jste si nechali vygenerovat při nastavování dvoufázového ověření
  • Nechám si zaslat na e-mail s jednorázovým kódem
  • Kontaktuji technickou podporu (je třeba počítat s delší dobou reakce Z bezpečnostních důvodů může reakce trvat 3 až 5 dnů)

Aktivace pomocí aplikace

Aktivace E-mailem (Doplňková varianta)

• Tato varianta slouží jako doplňková a pokud můžete doporučujeme používat jen ve vyjmečných případech, kdy nemáte možnost použít aplikaci.
  • Jedná se o mailovou službu a je možné, že někdy mail nepřijde nebo bude vyhodnocen jako spam.

V dalším kroku vám přijde mail a kód zadáte do vyznačeného pole jako v případě aplikace.

Kód je aktivní pouze 15 minut, pokud to nestihnete, musíte si nechat zaslat další kód.

Důvěryhodná zařízení

• Můžete si zvolit, že některé ze zařízení bude důvěryhodné. To znamená, že pouze čas od času po vás bude chtít skautIS ověření pomocí kódu.
  • Přehled důvěryhodných zařízení naleznete na záložce Nastavení dvoufázového ověření.
  • Pokud budete mít pochybnosti, že bylo heslo prozrazeno nebo nebudete vědět na kterých zařízeních jste si toto nastavili. Můžete je smazat. Tím i kdyby někdo znal vaše heslo tak se opět do účtu nedostane.

Vynucené aktivování dvoufázového přihlašování

Máte přiřazenou uživatelskou roli, u které pro zvýšení bezpečnosti vyžadováno dvoufázové ověření uživatelského účtu pro přihlášení do skautISu. Před další prací se skautISem je nutné, abyste si nyní dvoufázové přihlašování aktivovali.

Pokračujte dle instrukcí které vidíte na obrazovce ve skautISu případně 1. krokem

skautis/informacni-system/uzivatel/dvoufazove-overovani.1554990349.txt.gz · Poslední úprava: 11.04.2019 13:45 autor: Ondřej Peřina - Jerry