google

Skautský G Suite (dříve Google Apps)

Skautský G Suite (dříve Google Apps) je celý balík profesionálních služeb komerčně nazývaný G Suite for Education a zahrnující několik on-line nástrojů počínaje e-mailovou schránkou, přes zcela neomezené on-line úložiště a editor dokumentů až po univerzální Google účet, který můžete používat k přístupu k tisícům služeb na světě. Vše pěkně zabalené do úhledného balíčku přístupného přes skautIS a hlavně pro všechny členy a členky Junáka - českého skauta úplně zdarma!

Pro skautky a skauty jsou zcela zdarma součástí služeb G Suite (dříve Google Apps) následující nástroje a služby:

• E-mail (Gmail s neomezenou kapacitou na doméně @skaut.cz, @skautka.cz či doménách jednotek a akcí)
  • Disk a on-line spolupráce (Google Drive; on-line úložiště souborů se zcela neomezenou kapacitou + editor dokumentů, tabulek, prezentací i formulářů)
  • Skupiny (Google Groups for Business; rozesílací seznamy, konference a webové diskuze)
  • Kalendář (Google Calendar; kalendář pro jednotlivce i sdílení s ostatními)
  • Weby (Google Sites; nástroj pro snadnou tvorbu webových stránek)
  • Classroom (Google Classroom; jednoduchý systém pro vzdělávání a předávání výukových materiálů)

Dále je možné používat všechny další služby společnosti Google i třetích stran (některé mohou být placené, či se speciálními podmínkami), do kterých se lze přihlašovat přes Google účet.

Google účet / e-mailová schránka

Abyste mohli skautské G Suite využívat, musíte si zřídit svůj skautských Google účet, tedy svou e-mailovou schránku, která vám zpřístupní všechny tyto služby. Založení osobní e-mailové schránky (Google účtu) má dostupné každý člen a členka Junáka - českého skauta přímo ve skautISu. Kromě osobních účtů lze zřizovat obdobným způsobem i e-mailové schránky (účty) jednotek a akcí.

Založení skautského Google účtu

Skautský účet na maximum

Google skupiny

Google skupiny nabízejí nejen běžnou e-mailovou konferenci, ale také webový archiv pro skupinovou mailovou komunikaci, zajištění zasílání mailů přes jednu adresu k více adresátům a v neposlední řadě také možnost, jak na Google disku sdílet dokumenty nejen s jednotlivci, ale celými skupinami.

Založení a nastavení skupiny

Disk (on-line úložiště), Backup and Sync (Zálohování a synchronizace) a Drive File Stream (Stream souborů z disku)

Neomezené on-line úložiště pro dokumenty, fotografie i libovolné další typy souborů. Se soubory můžete pracovat on-line v rámci svého webového prohlížeče, ale také pomocí aplikací z mobilních telefonů a tabletů, či si do svého počítače nainstalovat i aplikace, které umožňují pracovat se soubory nejen on-line, ale i offline (bez připojení k internetu).

Pro počítače (Windows a Mac) jsou tedy pro skautský Google disk dostupné dvě aplikace. Každá z nich má trochu jiné zaměření a jejich funkce se liší (streamování je aplikace dostupná jen pro skautské G Suite služby, uživatelům obyčejných @gmail.com není k dispozici a je to jeden z dalších benefitů skautských Google služeb).

Upozornění: Není vhodné mít nainstalované obě aplikace najednou. Doporučujeme používat spíše jen novější Streamování z disku, která je vhodná pro běžnou práci a neslouží „jen k zálohování dat“.

Vlastnosti Drive File Stream Backup a Sync
Přístup k souborům v „Můj disk“ Ano Ano
Přístup k souborům v „Sdílené disky“ Ano Ne
Streamování souborů z disku (zobrazení zástupců souborů) Ano Ne
Synchronizace vybraných složek z Google disku Ano Ano
Synchronizace jednotlivých souborů z Google disku Ano Ne
Používejte nativní aplikace, jako je MS Word a PhotoShop Ano Ano
Zálohová složek, dokumentů i počítače Ne Ano

Dokumenty, tabulky a prezentace (on-line spolupráce)

V rámci Google disku jsou dostupné i on-line editory pro práci s textovými dokumenty, tabulkový procesor a také editor prezentací.

Formuláře

V rámci Google disku je dostupný i editor on-line formulářů, které lze využívat k nejrůznějším dotazníkům, sběru přihlášek apod. Pokud tedy například potřebujete od rodičů nebo dětí rychle zjistit nějaké informace, není nic snazšího než použít on-line formuláře a dotazníky. Jednoduchá příprava dotazníku, přehledné a profesionální prostředí pro uživatele, automatické a přehledné zpracování výsledků dotazníku.

Vytvoření a použití formuláře

Týmové disky

Úplnou novinkou spojenou s Google diskem jsou v rámci skautských G Suite tzv. týmové disky. Ty umožňují vytvářet týmy, pro ně vytvářet složky a dokumenty a jednotlivým uživatelům či skupinám nastavovat různá oprávnění k datům v těchto týmových složkách. Proti běžným složkám obyčejně sdíleným tyto týmové složky přinášejí několik výhod a vylepšení (např. ve vztahu k vlastnění souborů).

Základní informace jsou již nyní dostupné v nápovědě Google Disku.

Kalendář

Google kalendář asi není nutné dlouze představovat. V několika následujících článcích jsou však ukázány možnosti jeho využití v oddílové či střediskové činnosti. Díky jednoduchosti a široké dostupnosti (aneb kdo dnes nemá vlastní účet @gmail.com nebo @skaut[ka].cz jakoby nebyl) je Google kalendář jedním z velmi univerzálních nástrojů pro plánování akcí či pro práci.

Pro úplné začátečníky

Možnosti využití

Zobrazení kalendáře na webu

google.1559761014.txt.gz · Poslední úprava: 05.06.2019 18:56 autor: Michal Janata - Kalich