Poučení k ochraně osobních údajů a používání uživatelských účtů ve skautISu

Vážený bratře, vážená sestro,

vytvořením uživatelského účtu v informačním systému skautIS a zejména přiřazením role, která určuje tvá oprávnění, dostáváš k dispozici přístup k určité části osobních údajů členů Junáka - českého skauta, které byly získány při zpracovávání registrace členů.

Vzhledem k tomu, že zejména na úrovni krajů a okresů (nicméně i středisek a oddílů) je ti takto zpřístupněno velké množství osobních údajů o všech členech dané jednotky, seznam se prosím s následujícími pokyny týkající se jejich využití a ochrany, a také zabezpečení Tvého uživatelského účtu.

Každá organizace i každý jednotlivec je totiž povinen zajistit náležitou ochranu osobních údajů před zneužitím ve smyslu zákona č. 110/2019 Sb., o zpracování osobních údajů a změně některých zákonů. Osobním údajem je ve smyslu tohoto zákona každá informace o určeném či snadno určitelném člověku, čemuž bezesporu odpovídá povaha dat, která Ti jsou zpřístupněna.

Prosím tedy o dodržení alespoň následujících základních bezpečnostních pravidel:

Můj účet a přístupové heslo

Vytváření účtů a přidělování rolí dalším osobám

(vedoucím podřízených jednotek či dalším členům své jednotky)

Výstupy ze skautISu

(elektronické i papírové – např. v Excelu, Google tabulkách, ale i vytištěné)

Junák - český skaut (a všechny jeho organizační jednotky) využívá možnosti sbírat osobní údaje pro vnitřní potřebu, dané spolkům výše uvedeným zákonem. Tento základní sběr dat totiž nepodléhá oznamovací povinnosti Úřadu pro ochranu osobních údajů. Znamená to však pro nás omezení v tom smyslu, že nesmíme bez výslovného souhlasu subjektu dat údaje poskytovat nikomu mimo Junák - český skaut! Proto, prosím, dodržuj ještě následující zásadu:

Verze textu: 30. prosince 2009 + drobné opravy 21. července 2017

Poučení ke stažení: