====== Jednotky: NEČLENOVÉ ====== SkautIS umožňuje kromě registrovaných [[skautis:jednotka:clenove|členů]] evidovat i tzv. NEČLENY. Jedná se například o neregistrované děti, které jedou na tábor, střediskovou účetní, nebo neregistrovaného účastníka vzdělávací akce. **Evidence NEČLENŮ** má svá vlastní specifika, a to na základě jejich "pravidelné" činnosti v rámci organizace, a také na základě akce, které se případně účastní. **NEČLEN se jednorázově účastní akce**\\ NEČLEN nemá zájem o budoucí součinnost. Většinou nemá vytvořen přihlašovací účet. NEČLEN je při ručním přihlašování na akci evidován jako zjednodušená osoba. Podrobnější informace o evidenci zjednodušených osob u různých akcí se dočtete v kapitole [[.neclenove#neclen-jako-zjednodusena-osoba|NEČLEN jako zjednodušená osoba]], kde je také návod, jak postupovat v případě, že si NEČLEN vytvoří přihlašovací účet. **NEČLEN se opakovaně účastní akcí, nebo má specifickou činnost v organizaci**\\ NEČLEN může mít vytvořen přihlašovací účet, ale nemusí. NEČLENA zaevidujte jako člena, více viz kapitola [[.neclenove#neclen-jako-plnohodnotna-osoba|NEČLEN jako plnohodnotná osoba]]. Poté ho můžete opakovaně přihlašovat na akce, případně mu přidělit funkci ve vaší jednotce. ---- ===== NEČLEN jako zjednodušená osoba ===== O **zjednodušené osobě** mluvíme v případech, kdy **ručně zakládáte osobu-nečlena**, a to u [[skautis:akce:vzdelavaci|vzdělávací akce]] nebo [[skautis:akce:tabory|tábora]]. Je důležité si uvědomit, že takto založená osoba je pro případné budoucí přihlašování v systému **nedohledatelná**. Používejte tedy ruční založení osoby velmi výjimečně a pouze v případech, kdy se jedná opravdu o jednorázovou účast. Standardně se při zakládání osoby-nečlena se ve vstupním formuláři vyplní pouze základní údaje, jako je jméno a kontakt. Po založení osoby-nečlena je důležité přejít do [[skautis:osoba|detailu jeho osoby]] a doplnit případně další potřebné informace. Nečlen starší 15 let si může založit [[skautis:informacni-system:uzivatel|přihlašovací účet]] stejně jako člen. Tímto účtem se může např. přihlašovat na vzdělávací akce. Pokud je ale u nějaké akce již veden jako zjednodušená osoba, je nutné mu tento přihlašovací účet s jeho osobou [[skautis:informacni-system:uzivatel:propojeni-uctu|propojit]], jinak skautIS bude hlásit, že daná osoba již v systému existuje, nebo se budou duplikovat záznamy o dané osobě. ---- ===== NEČLEN jako plnohodnotná osoba ===== NEČLEN, který se opakovaně účastní akcí, případně zastává nějakou funkci v jednotce, musí být u dané jednotky registrován s typem členství "nečlen". Při zakládání jeho osoby postupujte stejně jako v případě [[skautis:jednotka:clenove#jak-na-spravnou-evidenci-clenu|založení nového člena jednotky]]. Bude-li NEČLEN registrován u nějaké jednotky, bude ve skautISu pro budoucí přihlašování na akce **dohledatelný**. Zároveň si nečlen starší 15 let může založit [[skautis:informacni-system:uzivatel|přihlašovací účet]] stejně jako člen. Po založení přihlašovacího účtu je nutné, abyste mu tento účet [[skautis:informacni-system:uzivatel:propojeni-uctu|propojili]] přímo s jeho osobou. Poté se bude moci sám opakovaně přihlašovat např. na vzdělávací akce přes [[https://​kurzy.skaut.cz|databázi vzdělávacích akcí]], případně vykonávat ve skautISu činnost na základě jeho přiřazené role (funkce).