**≡**..**[[..role-a-prava|Uživatelské role]]** { [[..role-a-prava#mapa-stranek-uzivatelske-role|Mapa stránek]] } | ..[[.rozdeleni-prav-roli|Rozdělení dat do skupin ve vazbě na práva]]...**...**...[[.nastaveni-roli|Nastavení mých rolí]].. ====== Uživatelské role: Přidání a odebrání role uživateli ====== **Pro práci se systémem skautIS je důležité mít přiřazenu** správnou uživatelskou ROLI,\\ která vás opravňuje k příslušným činnostem v systému.\\ Bez správně nastavené role nebudete moci ve skautISu vykonávat činnosti, které jsou spojené např. s vaší funkcí v jednotce atd. **[[..role-a-prava|Roli]] přiřazuje dané osobě**: * osoba s vyšším oprávněním, * daná osoba sama sobě, pokud již roli, která to umožňuje, má přidělenu, * systém skautIS (v případě [[.pridani-odebrani-role#automaticky-pridelene-role|automaticky přidělených rolí]]). **Přidávat / odebírat role lze**: * přímo v účtu dané osoby * v účtu jednotky. Přidání/odebrání role přímo\\ v **[[skautis:osoba:ucet-role#role-uzivatele|účtu dané osoby]]** Přidání/odebrání role dané osobě\\ v **[[skautis:jednotka:pozice-a-role-ve-skautisu|účtu jednotky]]** **[[.pridani-odebrani-role#automaticky-pridelene-role|Automaticky přidělené role]]**\\ Nelze je ručně přidávat ani odebírat! Jakou správnou roli dané osobě přiřadit? Přečtěte si článek [[.seznam-roli|Seznam základních rolí ve skautISu]]. ---- ===== Automaticky přidělené role ===== Některé role jsou přiděleny **automaticky přímo systémem skautIS**. Nelze je tedy ručně přidávat, ani odebírat, protože to z jejich povahy nedává smysl - tyto role jsou totiž založeny na vztahu k jinému "subjektu" než je jednotka, ke které daná osoba patří - k akci, táboru, sněmu nebo nemovitosti. Z tohoto důvodu nejsou v seznamu rolí dané osoby nebo jednotky viditelné. Automaticky přidělené role může daná osoba pouze spravovat, tzn. může je skrývat, případně přesouvat jejich pořadí. [[.seznam-roli#automaticky-pridelene-role|Seznam automaticky přidělovaných rolí]]\\ S popisem, v jakém případě k automatickému přidělení role dojde. [[.nastaveni-roli|Správa automaticky přidělených rolí]]\\ Návod na skrytí již nepotřebných automaticky přidaných rolí. **≡**..**[[..role-a-prava|Uživatelské role]]** | ..[[.rozdeleni-prav-roli|Rozdělení dat do skupin ve vazbě na práva]]...**...**...[[.nastaveni-roli|Nastavení mých rolí]].. ---- **ROZCESTNÍK** : Podívejte se na [[..role-a-prava#mapa-stranek-uzivatelske-role|mapu stránek]] týkajících se oblasti uživatelských rolí.