**≡**..**Uživatelské role** { [[.role-a-prava#mapa-stranek-uzivatelske-role|Mapa stránek]] } | ...**...**...[[.role:seznam-roli|Seznam základních rolí]].. ====== Uživatelské role ====== **Pro práci se systémem skautIS je důležité mít přiřazenu** správnou uživatelskou ROLI,\\ která vás opravňuje k příslušným činnostem v systému.\\ Bez správně nastavené role nebudete moci ve skautISu vykonávat činnosti, které jsou spojené např. s vaší funkcí v jednotce atd. {{ :skautis:informacni-system:uzivatel:role:role_ve_skautisu_01.png?200|Role ve skautISu - menu}} V systému skautIS jsou všechna data uložena v centrální databázi, a proto je třeba velmi důsledně hlídat, kdo má ke kterým datům přístup. Proto byly vytvořeny ROLE UŽIVATELE, které vždy zahrnují několik práv, která potřebuje daná úroveň ke své činnosti. **Uživatel může mít více rolí**, mezi kterými se může přepínat, aby se dostal k některým funkcím skautISu právě v závislosti na dané roli. **Přepínání rolí** se provádí v levé oranžové části skautISu kliknutím na [[.role:nastaveni-roli|šipečku u role]] (pod přihlášeným uživatelem). **Zobrazení rolí** v menu skautISu si každý uživatel může nastavit podle svých potřeb na stránce **[[.role:nastaveni-roli|Nastavení mých rolí]]**. \\ **[[.role:seznam-roli|Seznam základních rolí]]**\\ Popis **ručně přidělovaných** i **automatických** rolí, aneb kdo a co v systému může. **[[.role:pridani-odebrani-role|Přidání a odebrání role uživateli]]**\\ Návod na přiřazení rolí uživateli a jak fungují **automaticky přiřazené role**. **[[.role:nastaveni-roli|Nastavení mých rolí]]**\\ Jak si nastavit správnou roli a měnit zobrazení svých rolí v menu skautISu. **[[.role-a-prava#role-a-prava-jak-to-funguje|Role a práva - jak to funguje]]**\\ Jak celý systém práv a rolí funguje, jaké jsou druhy rolí. **[[.role:rozdeleni-prav-roli|Rozdělení dat do skupin ve vazbě na práva]]**\\ Oblasti dat evidovaných ve skautISu seskupených pro účely práv. ---- ===== Role a práva - jak to funguje ===== V systému skautIS jsou všechna data uložena v centrální databázi, a proto je třeba velmi důsledně hlídat, kdo má ke kterým datům přístup. To určuje soustava tzv. UŽIVATELSKÝCH PRÁV. **Uživatelská práva** jsme pro přehlednost rozdělili do několika **[[.role:rozdeleni-prav-roli|SKUPIN]]**, ke kterým se pak přiřazuje TYP PRÁVA, tzn.: * právo data **ČÍST**. * právo data **MĚNIT** (zapisovat, upravovat či mazat). Sloučením těchto dvou typů základních práv a skupin údajů pak vzniká příslušné DETAILNÍ PRÁVO např.: * ČÍST HOSPODÁŘSKÉ ÚDAJE JEDNOTKY nebo * MĚNIT INTERNÍ ÚDAJE O OSOBÁCH Aby se nemusela každému jednotlivci přidávat všechna detailní práva, byly vytvořeny ROLE UŽIVATELE, které vždy zahrnují několik práv, která potřebuje daná úroveň ke své činnosti. **Uživatel může mít více rolí.** Pak se musí mezi nimi přepínat, aby se dostal k některým funkcím skautISu právě v závislosti na dané roli. Přepínání rolí se provádí v levé oranžové části skautISu kliknutím na šipečku u role (pod přihlášeným uživatelem). Zobrazení rolí v menu skautISu si každý uživatel může nastavit podle svých potřeb na stránce **[[.role:nastaveni-roli|Nastavení mých rolí]]**. **Role** můžeme rozdělit podle způsobu přidělování na: * **[[.role:seznam-roli#rucne-pridelene-role|ručně přidělené]]**\\ Role jsou přidělovány konkrétní osobě na základě její funkce nebo činnosti v jednotce. Roli přiděluje osoba s vyšším oprávněním, nebo přímo daná osoba (pokud na to má oprávnění)\\ **Role je pak vždy vztažena k určité jednotce** (např. administrátor Libereckého kraje) **a všechna obsažená práva se pak vztahují k této jednotce, jednotkám podřízeným a jejich aktivním členům.** * **[[.role:seznam-roli#automaticky-pridelene-role|automaticky přidělené systémem skautIS]]**\\ Role jsou přiděleny automaticky systémem skautIS za určitých podmínek.\\ **Role jsou typicky vztaženy k určité akci, táboru, sněmu nebo nemovitosti.** Tuto vazbu zajistí právě systém skautIS a bez ní role nemohou fungovat. ---- ===== Mapa stránek - Uživatelské role ===== **[[.role:seznam-roli|Seznam základních rolí ve skautISu]]** ---- **[[.role:rozdeleni-prav-roli|Rozdělení dat do skupin ve vazbě na práva]]** ---- **[[.role:pridani-odebrani-role|Přidání a odebrání role uživateli]]** ---- **[[.role:nastaveni-roli|Nastavení mých rolí]]** ---- **≡**..**Uživatelské role** | ...**...**...[[.role:seznam-roli|Seznam základních rolí]].. ---- **ROZCESTNÍK** : Podívejte se na [[.role-a-prava#mapa-stranek-uzivatelske-role|mapu stránek]] týkajících se oblasti uživatelských rolí.